Тревожно – все повече млади хора имат високо кръвно налягане

На 17 май се отбелязва световният ден за борба с високото кръвно налягане. Напоследък се очертават все по-тревожни тенденции, свързани с хипертонията. Нараства честотата на повишаване на кръвното налягане сред младите мъже и при жените на възраст между 45 и 55 години. Все повече млади хора пушат, имат наднормено тегло, консумират алкохол и не извършват почти никаква физическа дейност.

Повечето от хората с високо кръвно налягане не знаят за състоянието си или не са внимателни в контрола, който трябва да осъществяват. А проблемът се оказва сериозен, защото често протича без симптоми и се изисква постоянно измерване и следене на състоянието на налягането на кръвта в организма. Последните статистики сочат, че въпреки, че най-застрашени от хипертония са хората над 65-годишна възраст, то все по-често засяга и младежи. Всеки един на осем възрастни между 20 и 40 години в световен мащаб има високо кръвно налягане.

Хипертонията се причинява от постоянно високата сила на кръвта, която преминава през артериите, вследствие на стесняването им, а това затруднява притока на кръв към сърцето и органите. Кръвното налягане обикновено се повишава с напредване на възрастта, но и по-млади хора могат да развият високо кръвно налягане. Ако високото кръвно налягане не се понижи чрез промени в начина на живот и с помощта на лекарства, то може да увреди кръвоносните съдове, сърцето, мозъка и други органи или да предизвика сърдечен удар или инсулт.

Кои може да са потенциалните причини за високо кръвно налягане при младите хора?

Затлъстяване – когато е отчетен индекс на телесната маса над 25

BMI/Индекс на телесната масаСъстояниеРиск за здравето
Под 18.5 Тегло под нормата Среден към висок
Между 18.5 – 24.9 Нормално теглоНисък
Между 25.0 – 29.9Наднормено теглоСреден
Над 30.0 и повечеЗатлъстяванеВисок

Индексът на телесната маса (ИТМ), е биологичен показател, с чиято помощ можем да определим състоянието на нашето тегло. Той се изчислява като разделим теглото (в килограми) на квадрата на височината (в метри).

Консумация на алкохол – резултатите от едно интересно проучване, проведено сред 80 млади възрастни в Кения, показват, че избягването на алкохола намалява риска от хипертония със 70%.

Тютюнопушене – то се явява основен рисков фактор за високо кръвно налягане при младите.

Някои лекарства – противозачатъчните хапчета, които съдържат естроген, някои антидепресанти и някои нестероидни противовъзпалителни средства са сред лекарствата, които могат да повишат кръвното налягане.

Употребата на наркотици – анаболните стероиди, кокаинът, амфетамините и екстази могат да повишат кръвното налягане, поне временно.

Високата консумация на сол – консумацията на повече от 10 грама сол всеки ден може да окаже влияние върху кръвното налягане.

Липсата на физическа активност – за да се намали рискът от високо кръвно налягане, Американската сърдечна асоциация (AHA) препоръчва 150 минути умерена аеробна активност всяка седмица и силови тренировки поне 2 пъти в седмицата.

Някои здравословни състояния – бъбречни заболявания, хипотиреоидизъм и сънна апнея са сред заболяванията, които могат да причинят високо кръвно налягане.

Ядене на червено месо – резултатите от гореспоменатото проучване в Кения показват също, че младите хора, които ядат червено месо веднъж или два пъти седмично, са със 77% по-застрашени от високо кръвно налягане в сравнение с тези, които избягват консумацията на червено месо.

Генетика – според Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC), който е федералната агенция към Министерството на здравеопазването и социалната политика на САЩ, ако близък член на семейството ви има високо кръвно налягане преди навършването на 60-годишна възраст, вероятността да придобиете високи стойности и вие е два пъти по-голяма.

Какви са симптомите на високо кръвно налягане при млади хора?

Високото кръвно налягане много често не е съпроводено със симптоми и затова го наричат „тихия убиец“. И все пак е добре да сте запознати с някои физически неразположения, които могат да се окажат предпоставка за повишени стойности – главоболие, най-често сутрин, кървене от носа, задух, замаяност, зачервено лице, умора, болка в гърдите, сърцебиене или неравномерен сърдечен ритъм.

Още един интересен факт – проучване, проведено през 2023 г., включващо повече от 1,3 милиона мъже, установява, че тези, които са имали високо кръвно налягане на 18-годишна възраст, е по-вероятно да преживеят сърдечносъдов инцидент (като инсулт или инфаркт) на средна възраст, отколкото тези, които са имали нормално кръвно налягане на 18-годишна възраст.

Кога да се обърнете към кардиолог в София?

Специалистите препоръчват младежите на възраст над 20 години да проверяват кръвното си налягане веднъж годишно. По-честата проверка се налага, ако близък член на семейството има хипертония или ако имате заболяване, което повишава риска. Ако имате симптоми на високо кръвно налягане, посетете лекар кардиолог в София, за да се установи причината. Също така трябва да говорите с кардилог за начините за понижаване на кръвното налягане, ако го проверявате у дома и установите, че е постоянно повишено.

За да диагностицира високото кръвно налягане, лекарят ще го измери с помощта на маншет, поставен около горната част на ръката ви. Кардиологът може да ви препоръча да използвате апарат за измерване на кръвното налягане и у дома, за да го проверявате по различно време през деня. Данните за кръвното налягане се състоят от две числа, които се изразяват в милиметри живак (mmHg). Първото, по-високо число, показва систолното кръвно налягане. Това е налягането на кръвта върху стените на артериите, докато сърцето ви бие. Нормалните стойности обикновено варират между 110 и 130 mmHg. Второто число показва диастолното кръвно налягане, което е налягането в артериите, когато сърцето ви е в покой между ударите и се пълни с кръв. Нормалните стойности са между 70 и 90 mmHg.

В зависимост от нивото на кръвното ви налягане може да се наложи да приемате лекарства, за да го контролирате, както и да използвате техники, свързани с начина на живот, за да понижите кръвното си налягане, да намалите нуждата от медикаменти и да останете здрави.

Не добавяйте излишна сол в храната си, внимавайте и с приема на натрий. Натрият е минерал в природата и се счита за много важно хранително вещество за човешкото тяло. Но натрият не е сол, а е елемент, който е съставна част от солта. В определени храни или напитки може да не се съдържа сол, но да има натрий в тях. Препоръчителната дневна доза на натрий е по-малко от 2300 mg (2,3 g) или около 1 чаена лъжичка. Консумацията на храни с високо съдържание на натрий привлича вода в кръвообращението, така се увеличава обемът на кръвта и се предизвиква високо кръвно налягане. Имайте предвид, че морската и каменната сол имат приблизително същото количество натрий като трапезната, така че това не ги прави “по-здравословни“.

Избягвайте да консумирате преработени храни. Преработените храни обикновено са пълни със сол и други добавки. Количеството и на натрий в замразените и пакетираните храни може да се превърне в проблем, когато се консумират често, затова приготвяйте сами храната си, когато можете. Четете етикетите и купувайте храни с ниско съдържание на сол, с намалено съдържание на натрий или без добавена сол.

Проучванията показват, че заместителите на солта съдържат калиев хлорид, който може да не е безопасен за определени рискови групи от населението. Вместо това избирайте храни „без натрий“ или „с намалено съдържание на натрий“ и добавяйте вкус с лимонов сок, оцет, пресни билки и смеси от подправки без сол.

Спазването на растителна диета може да понижи хипертонията. Опитайте се да имате поне едно хранене на ден, което не включва месо. Вместо червено месо, набавяйте си протеини от риба, птици или бобови растения.

Ако изпитвате глад за захар, яжте плодове, които понижават кръвното налягане по естествен начин, като киви, ягоди, боровинки или банани.

Увеличете приема на фибри. Проучванията показват, че диетата с високо съдържание на фибри може също да понижи кръвното налягане. Някои от най-добрите храни, които можете да консумирате, за да увеличите количеството на фибрите, включват круши, праскови, ябълки, банани, моркови, цвекло, броколи, леща, спанак, овесени ядки, киноа, кафяв ориз.

Яжте храни, богати на омега-3 мастни киселини. Консумацията на около 3 грама омега-3 мастни киселини на ден може да намали кръвното налягане. Рибата е с високо съдържание на протеини, а нивата на омега-3 мастни киселини са най-високи в мазните риби, като сьомга, херинга, пъстърва, сардини, консервирана скумрия и консервирана лека риба тон. Можете също така да приемате таблетки рибено масло, за да си набавяте повече омега-3 мастни киселини. Но е важно да проучите конкретните таблетки с рибено масло, които приемате – някои от тях могат да имат неприятни странични ефекти, като лош дъх, гадене и стомашно разстройство. Повечето добавки с рибено масло съдържат и малко живак.

Увеличете приема на калий с храната. Повишаването на приема на калий може да помогне за понижаване на кръвното налягане. Стремете се към 2600 mg калий на ден, ако сте жена, и 3400 mg калий на ден, ако сте мъж. Може да се нуждаете от повече калий, ако сте активни, и от по-малко, ако сте в напреднала възраст или болни. Храните с естествено високо съдържание на калий са портокали, сушени сини сливи, банани, сушени кайсии, домати, картофи, тиква, броколи, леща, бял боб, соя, ядки.

Консултирайте се с Вашия лекар кардиолог в София, преди да приемате каквито и да било хранителни добавки или храни от природата. Проучванията показват, че някои хранителни добавки могат да понижат високото кръвно налягане, но предимствата на добавките са незначителни в сравнения с лекарствата, които се използват в терапиите за понижаване на кръвното налягане.

Най-важните добавки и храни, които могат да подпомогнат понижаването на кръвното налягане, са коензим Q10, омега-3, рибено масло, чесън, куркумин (от куркума), джинджифил, лют червен пипер, зехтин, ядки, глог, магнезий и хром. Можете също така да опитате да използвате семена от сминдух, босилек и ленено семе, за да подобрите кръвното си налягане.

Витамин В12, В6 и фолиева киселина могат да понижат нивата на хомоцистеин в кръвта. Някои проучвания показват, че понижаването на нивата на хомоцистеин може да помогне за лечението на резистентна на лекарства хипертония.

Внимание – консултирайте се с Вашия кардиолог, за да съставите най-добрия план за поддържане на нормални стойности на Вашето кръвно налягане и оптимално здраве или потърсете за преглед и разговор нашия кардилог в медицински център „Медикабилис“ в София – доктор Саркис Калустян.

Бъдете Здрави!

Снимка в заглавието – www.artstation.com, Jared Beltran

Снимки в текста – Andres Serrano, www.andresserrano.org

Други новини