Ноември: Месецът на мъжкото здраве – един профилактичен преглед може да спаси един човешки живот

Един профилактичен преглед може да спаси един човешки живот. Така започваме разговора с доктор Александар Боцевски, а поводът е месец ноември, в който се обръща специално внимание на мъжкото здраве в България. Месец за профилактика на простата при мъжете. Д-р Боцевски е сред водещите специалисти у нас в областта на лазерната урология и част от екипа на медицински център „Медикабилис“. Научните му интереси са в областта на еднодневната безкръвна хирургия на простатната жлеза и лечението на рак на простатата. Доктор Боцевски е първият българин с публикация в престижното списание „The World Journal of Urology“.

Все още доста от мъжете в България се притесняват от разговори за мъжкото здраве, срамуват се или се страхуват да запишат час при уролог, за да проследят състоянието на простатата си. Повечето пациенти си представят най-лошото и си мислят, че още при първия преглед ще им бъде направено така нареченото ректално туширане /лекарят вкарва пръст с ръкавица и лубрикант в ректума на пациента, за да опипа простатата и да изследва нейното състояние/. А това изследване е вече доста остаряло, то се прави по преценка на лекаря и то само при съмнение за по-усложнена форма на заболяване на простатата, разказва д-р Боцевски.

Прегледът при уролог е един от най-важните прегледи за мъжа, особено след 45 годишна възраст. Всеки един мъж трябва да посещава поне веднъж годишно уролог след тази възраст, независимо от това дали има оплаквания или не. Ракът на простата може да бъде наречен „тихата смърт“, защото при него няма ясно изразена симптоматика и той се развива с много бавни темпове, обяснява д-р Боцевски. Ето защо чрез профилактика могат да бъдат установени навреме започнали патологични промени и да бъде предписано адекватно лечение.

Увеличаването на простатата (доброкачествената простатна хиперплазия) и простатният карцином са едни от най-честите заболявания при възрастните мъже, но простатитът е едно от най-разпространените заболявания при младите мъже. Простатитът е огромно предизвикателство, както за пациентите, така и за лекарите, защото неговото диагностициране и лечение са трудни, пълното му излекуване е почти невъзможно.

Всички видове простатити (остър, хроничен, възпалителен) имат почти еднаква клинична изразеност, която включва симптоми като болка или парене при уриниране, тънка струя, усещане на непрекъсната нужда от уриниране, чувство за неизпразнен мехур, кръв в урината, тазова болка, проблеми с еякулацията и ерекцията. Лечението на простатита често е подценявано и затова заболяването може да хронифицира в хроничен простатит. Терапевтичният процес включва основно антибиотични курсове, но той може да бъде подпомогнат от допълнителни медикаменти и процедури. Те много често подобряват и облекчават симптоматиката на пациента.

През последните няколко години в България в лечението на хроничния простатит много успешно се използват нови методи за терапия като ударно-вълновата shokwave терапия, която е нискоинтензивна и високочестотна терапия. Екстракорпоралната терапия с ударни вълни (ESWT) е безопасно, иновативно и неинвазивно лечение с убедителни доказателства за неговата ефективност, получени от многобройни научни изследвания и клинични изпитвания. Тя се прилага и в медицински център „Медикабилис“.

Лечението е локално и се извършва със специални електроди, които се поставят върху конкретната анатомична област. Електродите произвеждат ултразвукови вълни, които влизат в дълбочина и активират сериозни възстановителни процеси. Терапията е изключително щадяща, пациентът не усеща никакво парене или нагряване, обяснява д-р Боцевски. На клетъчно ниво се увеличава пропускливостта на клетъчната мембрана и се стимулира клетъчното делене. Подобряват се кръвотока и лимфотока, продукцията на колаген, намалява се възпалението и тъканното напрежение.

Обикновено са необходими 9-10 процедури, които се извършват по-продължително, в рамките на две месеца. Така ефектът от терапията е по-дълготраен, а резултатите са уникални. Възстановяването е 10 пъти по-бързо в сравнение с периода на възстановяване при нормално медикаментозно лечение. Всъщност 70% от успеваемостта на общото лечение на простатита се дължи на shokwave терапията, останалите 30 процента зависят от прилагането на правилните лекарства.

Д-р Боцевски обаче прави важно уточнение, че това не е радикална терапия. След успешното й приключване простатитът е в състояние на ремисия, но възпалителните процеси може да се проявят отново след определен период от време, особено при сериозна простуда. Необходимо е лекарско наблюдение и постоянна грижа от страна на пациента. Въпреки че сравнително малко проучвания разглеждат въздействието на упражненията върху здравето на простатата, e установено, че редовната физическа активност може да бъде полезна за тази жлеза с размер на орех.

Италиански изследователи наблюдават две групи мъже с хроничен простатит в контролирано проучване (считано за златен стандарт на медицинските изследвания) за период от около 4 месеца. Едната група мъже извършват аеробни упражнения като ходят бързо три пъти седмично. Другата група прави анаеробни упражнения като повдигане на крака, коремни преси и разтягане три пъти седмично. В края на 18-та седмица мъжете и в двете групи се чувстват по-добре, но тези, които са правили аеробни упражнения, съобщават за по-малко болка при простатит, по-малко тревожност и депресия и по-добро качество на живот.

В проучване на здравни специалисти, извършено в Харвард /Harvard Health Publishing, Harvard Medical School/ се посочва, че дори физическа активност с ниска до умерена интензивност, като редовно ходене с нормално темпо, дава ползи. В него са изследвани 1400 мъже, диагностицирани с рак на простатата в ранен стадий. При мъжете, които ходят бързо поне три часа седмично, прогресирането на рака е с 57% по-малко в сравнение с развитието на болестта при тези, които ходят по-рядко и по-малко енергично. В същия анализ се посочва още, че мъжете, диагностицирани с рак на простатата, които се занимават с активна дейност поне три часа седмично, имат 61% по-нисък шанс да умрат от болестта, в сравнение с мъжете, които се занимават с активна дейност по-малко от един час седмично.

В заключение – дори половин час физическа активност през повечето дни от седмицата, осигурява солидни ползи за здравето. И не е нужно да извършвате тази дейност наведнъж, може да правите някакви упражнения или да ходите по-бързо от умереното ходене три пъти през деня по 10 минути. Винаги се консултирайте с вашия лекар и запомнете, че и малките стъпки променят посоката.

Други новини