Промяната на ритъма, преходът от лятната ваканция към есенния учебен график оказва влияние върху психичното здраве на децата ни. Началото на учебната година носи вълнения, но и предизвикателства , свързани с преминаването от неструктуриран и лежерен период към строго подреден режим и навици. И именно това се оказва критичен момент за учениците. Добре е да сме подготвени и ние родителите, за да знаем как да овладеем по-лесно и адекватно емоциите – нашите и на децата ни, през този преходен период.
Експертите казват, че е нормално учениците да се чувстват нервни и раздразнителни, връщайки се на училище. Наша отговорност е да създадем рутина в новия им ритъм, свързан с графика за сън, хранения, спорт, свободно време и разпределение на училищните задачи.
Децата и юношите трудно организират биологичния си часовник, особено под натиска на външните влияния, породени от училищния процес и не винаги разбират тревожността, която изпитват, опитвайки се да нагодят ритъма си, а още по-тежко им е да изразят чувствата си
Ето и няколко съвета, които ще помогнат в адаптацията на детето към училищния живот. Може да си направите следния експеримент – останете сами, поемете дълбоко въздух, затворете очи и си дайте сметка, че от адаптация и промяна имате нужда и двамата – и вие, и детето. Изпълнявайте съветите заедно, но нека „капитанът на кораба“ е Вашият син или дъщеря, вие сте само помощник. Не се дръжте като началник, не бъдете учител. Дайте си кратък срок за експеримента. Бъдете търпеливи и го завършете.
Експериментът не е обвъзран със завършването на учебната година и постигането на резултати. Осъзнайте, че той не е цел, а процес. Запазете го личен – не разказвайте за него, най-вече на детето си.
СЪЗДАЙТЕ МЯСТО, ПОДХОДЯЩО ЗА ДОМАШНА РАБОТА
Определете заедно с детето тихо и организирано пространство у дома, където то да изпълнява задачите си и да се занимава с четене. Свободното от безпорядък работно пространство може да повиши фокуса и производителността. Може да му закачите коркова дъска на стената, на която да поставя важни съобщения или пък листове с правила от училищните уроци, които собственоръчно е преписало от помагалата. Така по-важната информация от учебниците ще му е „на една ръка разстояние“
ПОМОГНЕТЕ ЗА СЪЗДАВАНЕТО НА ДОБРА ОРГАНИЗАЦИЯ
„Ако човек не знае към кое пристанище плава, никой вятър не е благоприятен“, казва Сенека, римски философ и писател. Помогнете на детето да се научи да организира деня си, плановете си, целите, които ще му помогнат в училищния процес. Нека първо започне от организацията на времето, в което ще пише домашните си, след това да организира и времето за почивка.
Важно е да помните, че вие само помагате, а не сте главният организатор. Основното предизвикателство пред вас е да оставите детето само да подреди графика си, а още по-голямото предизвикателство е да отстъпите и да не се намесите и то неведнъж, в онзи момент, в който неговите решение не са удачни или пък са странни за вас. Така то ще придобие увереност и по-голяма самостоятелност. След това може да прилага новите умения и в планирането на седмицата, месеца, срока.
ПОТЪРСЕТЕ РЕШЕНИЯ ЗА ОГРАНИЧАВАНЕ НА ВРЕМЕТО, ПРЕКАРАНО ПРЕД ЕКРАНА
Въпреки че технологиите имат своите предимства, осигурете балансиран подход. Заедно обмислете кога може да се ползват устройствата с екран и кога не. Не налагайте строг режим на забрани, попитайте детето как то си представя режима на ползване на любимите му технически средства и вземете общо решение.
Техниката отдавна е част от света на нашите деца и ако зададете авторитарни ограничения, само ще предизвикате гнева им. Когато те знаят, че ще могат да играят на любимата си игра или да сърфират в интернет, но след като си свършат задачките, ще се почувстват и по-свободни да изпълнят задълженията си. А това е добро начало. Когато и са участвали в преговорите за разпределението на времето за достъп до екраните, ще усетят и колко са важни, тоест ще започнат да се учат да бъдат отговорни и уверени.
НАСЪРЧАВАЙТЕ ЛЮБОВТА КЪМ ЧЕТЕНЕТО
Четенето е в основата на всяко обучение. Прекарвайте време в четене заедно като семейна рутина или ритуал. Може да четете поотделно, всеки със своето четиво, но споделено. Идеята е да сте си уговорили „среща за четене“, да сте в едно общо пространство, да коментирате помежду си четивото на единия и на другия. Личният пример е най-големият учител.
Може да разглеждате заедно списания, онлайн публикации, да послушате любимия ютюбър на вашето дете. Проявете любопитство към неговите занимания, изслушайте го, когато разказва впечатленията си от важния за него влогър. Не реагирайте на жаргона, на това, което ви дразни, на глупавините, които чувате и виждате във видеата. Не е време сега да раздавате морал, а да уважите интересите на децата си.
ПРАЗНУВАЙТЕ МАЛКИТЕ ПОБЕДИ
Признавайте и празнувайте постиженията на детето си, без значение колко са големи или малки. Вашето насърчение повишава неговата увереност и мотивация.
БЪДЕТЕ ЛЮБОПИТНИ
Покажете ентусиазъм за откритията и постиженията на вашето дете. Попитайте го как е прекарало деня си, с какви проекти и инициативи се занимават в училище, какво прави в свободното време извън учебните часове. Правете това всеки ден, а не от време на време. Добре ще е, когато говорите с детето, да не вършите в същото време друга дейност. Важно е не само да задавате въпроси, а да бъдете търпеливи да слушате отговорите.
Психолозите съветват да осъществявате почти през цялото време на разговора зрителен контакт, тоест да гледате детето си в очите. С такива автентични разговори дъщеря ви или синът ви ще придобие навика да споделя и разказва, а впоследтвие и да изразява емоциите си първо пред вас, после и пред други значими за тях хора.
Не се съревновавайте с децата си, занижете очакванията си към тях, не ги „пушвайте“ да бъдат свръхамбициозни и силно мотивирани. Опитайте се да им поставяте по-малко срокове и да ги оставяте често и те да слагат граници, а вие да премахвате граници. Обичайте ги с всичките им грешки, слабости, различия и лошотии. Вярвайте им! Да знаете, че не е лесно и е за цял живот!